O Polsce

Państwo w Europie Środkowo-Wschodniej położone nad Morzem Bałtyckim. Zajmuje 312 679 km2 powierzchni, co oznacza, że Polska to 9. co do wielkości kraj w Europie  i 69. na świecie.
Polska liczy prawie 38 milionaówmieszkańców. Warszawa jest jednym z 6 największych miast w Polsce. Pozostałe to: Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Łódź.
W Polsce rodzi się rocznie ok. 380.000 dzieci.

Lubimy być pierwsi…

 • Jako pierwsi w Europie uchwaliliśmy konstytucję – 3 maja 1971 roku.
 • W Polsce odbyły się pierwsze wolne wybory – 4 czerwca 1989 roku.
 • Jako pierwsi zdobyliśmy 10 z 14 ośmiotysięczników na świecie.
 • Maria Skłodowska-Curie zdobyła jako pierwsza kobieta na świecie nagrodę Nobla i to dwukrotnie w dwóch innych dziedzinach.
 • Polski astronom Mikołaj Kopernik, jako pierwszy odkrył, że Ziemia obraca się wokół Słońca.
 • Polscy naukowcy jako pierwsi złamali kod Enigmy, a polski lekarz przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych.
 • Zdobyliśmy pierwsze miejsce i złoty medal w Mistrzostwach Świata w siatkówkę, które odbyły się w 2014 roku w naszym kraju.

Polskie NAJ…

NAJstarsza w Europie restauracja: „piwnica Świdnicka we Wrocławiu, która działa od 1275 roku.
NAJdłuższe drewniane molo w Europie: molo w Sopocie, ma 511,5m długości
NAJwyższy szczyt: Rysy – 2 499 m n.p.m.
NAJwiększy otwarty festiwal w Europie: Przystanek Woodstok
NAJwybitniejsi Polacy: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin
NAJstarsze góry w Europie: Góry Świętokrzyskie
NAJstarsze drzewo: cis w Henrykowie Lubańskim mający około 1500 lat. To najstarsze drzewo w Polsce i prawdopodobnie najstarsze w Europie

O Warszawie

Stolica i największe miasto w Polsce, które powstało w XIII wieku. Położona nad brzegiem Wisły, która jest najdłuższą rzeką w Polsce. Dziś Warszawa liczy ponad 1.700.000 mieszkańców. Po raz pierwszy stała się miastem milionowym w roku 1924. Takich miast było wówczas na świecie 31, teraz jest ich 380. Miasto zajmuje 517,2 km2 powierzchni.

Warszawa w liczbach:

1 753 977– liczba mieszkańców Warszawy
42,8 lat – średni wiek mieszkańca
18 – liczba dzielnic
1 787 – liczba autobusów komunikacji publicznej. Długość linii autobusowych to 3100 km
876 – liczba wagonów tramwajowych, które jeżdżą codziennie po 276 km torów
342 – liczba wagonów metra, które codziennie jeżdżą po 30 km dwóch linii metra
610 637 – liczba samochodów zarejestrowanych w Warszawie
63 – liczba muzeów
35 – liczba kin
305 – liczba bibliotek publicznych
45 – liczba teatrów i instytucji muzycznych
1 152 – liczba obiektów zabytkowych

Warszawa została…

…całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej, dlatego dziś jest miastem eklektycznym architektonicznie. Zabytkowe pałace i kościoły sąsiadują z nowoczesną architekturą, a zaciszne kawiarenki konkurują z rozbrzmiewającymi muzyką modnymi klubami. Sercem Warszawy jest Stare Miasto i Trakt Królewski.

Legenda

Jak głosi legenda początek osady wiąże się z gościnnością i dobrym sercem jej mieszkańców – rybaka Warsa i jego żony Sawy. Nad Wisłą stała ich maleńka chatka. Pewnego razu w okolicy odbywało się polowanie, podczas którego pan okolicznych dóbr zgubił się w lesie. Dotarł nad Wisłę do chatki rybaka. Wars i Sawa gościnnie przyjęli nieznajomego. Rankiem wdzięczny książę powiedział „Nie zawahaliście się przyjąć pod swój dach nieznajomego i uratowaliście go od głodu, chłodu, a może i dzikich zwierząt. Dlatego ziemie te na zawsze Warsowe zostaną, aby wasza dobroć nie została zapomniana”.

Stare Miasto

Historyczne centrum i najstarsza część miasta. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami. Podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest tętniącym gwarem miejscem spacerów, pełnym galerii, kawiarni i restauracji.

Miejsca, które trzeba zobaczyć na Starym mieście:

 • ZAMEK KRÓLEWSKI – zbudowany w XV wieku był rezydencją książąt mazowieckich. Z chwilą przeniesienia stolicy z Krakowa, stał się siedzibą króla oraz władz. Był wielokrotnie przebudowywany, a podczas II wojny światowej zburzony.
 • KOLUMNA ZYGMUNTA – najstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku z inicjatywy króla Władysława IV na cześć Zygmunta III Wazy, jego ojca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Pomnik ma 22 metry wysokości, a postać króla mierzy 275 centymetrów.
 • POMNIK WARSZAWSKIEJ SYRENKI – Syrena to symbol Warszawy, od początku XX wieku znajduje się w herbie miasta. Jak głosi legenda, u podnóża dzisiejszego Starego Miasta, Syrena płynąca od morza wyszła z wody, aby odpocząć na piaszczystym brzegu. Tak spodobało jej się miejsce, które zobaczyła, że postanowiła tu zostać.
 • POMNIK MAŁEGO POWSTAŃCA – wzruszająca rzeźba kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętniająca bohaterskie dzieci walczące z okupantem podczas powstania warszawskiego.
 • RYNEK STAREGO MIASTA – założony na przełomie XIII i XIV wieku. Jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta był niegdyś głównym placem Warszawy. Całkowicie zniszczony i odbudowany po wojnie.

Trakt Królewski

Trakt Królewski to najbardziej reprezentacyjna arteria miasta, której trasa łączy dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Łazienki Królewskie, aż do Wilanowa (dawniej letniej rezydencji królów).

Pałac Prezydencki

Krakowskie Przedmieście 48/50 – największy z warszawskich pałaców, zbudowany w latach 1643-1645 od dawna pełni różne funkcje publiczne. Był siedzibą pierwszego rządu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Plac Piłsudskiego

Miejsce ważnych uroczystości państwowych związanych z historią Polski. Plac powstał w 1791 roku, jako ogólnodostępny dziedziniec Pałacu Saskiego (zburzonego w 1944 roku).

Pałac Kazimierzowski

Krakowskie Przedmieście 48/50 – największy z warszawskich pałaców, zbudowany w latach 1643-1645 od dawna pełni różne funkcje publiczne.

Był siedzibą pierwszego rządu po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

Dobra 56/66 – fasada budynku, która symbolizuje szereg otwartych ksiąg, jest jednym z ciekawszych przykładów współczesnej architektury w Warszawie. Na dachu Biblioteki znajduje się ogólnodostępny ogród, a w jej dolnej kondygnacji centrum rozrywki.

Muzeum Narodowe

Aleje Jerozolimskie 3 – jedna z najważniejszych instytucji kultury w kraju i największe muzeum w stolicy. Posiada bogaty zbiór eksponatów, od malarstwa po rzemiosło i numizmatykę – pochodzących ze wszystkich epok, od starożytności po współczesność.

Łazienki Królewskie

Zabytkowy ogród i muzeum.  Łazienki Królewskie, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, to miejsce pełne bogactwa architektonicznego i wybitna realizacja idei oświeceniowych, gdzie wysoka kultura spotyka się ze zjawiskową przyrodą. Zabytkowy Ogród Muzeum liczy aż 76 ha powierzchni, a składają się na niego trzy ogrody, różne pod względem stylistycznym: Ogród Królewski, Ogród Belwederski oraz Ogród Modernistyczny.

Pałac Kultury i Nauki

Plac Defilad 1 – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej). Wzniesiony jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Oddany do użytku w 1955, wybudowany w trzy lata. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, księgarnia, kluby sportowe, wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), instytucje naukowe oraz władz Polskiej Akademii Nauk. Wysokość: 237 m – ze wspornikiem antenowym, stanowiącym integralną część iglicy, dodanym w  1994  roku, 187,68 m – bez iglicy. Na wysokości 114 mieści się taras widokowy ze wspaniałym widokiem na panoramę Warszawy, galeria wewnętrzna i sala główna nazywaną przez projektanta Salą Gotycką ze względu na gwiaździste sklepienie ozdobione dodatkowo 4 rozetami. Powierzchnia: 123 084 m2.
Na Pałacu Kultury i Nauki znajduje się drugi co do wielkości zegar w Europie mający 6 metrów średnicy. Jest on również 3. najwyżej umieszczonym zegarem na świecie.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Łączy historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji, które w ten sposób zakorzenia wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Przez ponad dziewięć lat działalności Muzeum odwiedziło ponad 3 500 000 gości.

Stadion Narodowy

Wybudowany na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w UEFA EURO2012, powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia, najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając 1 milion 300 tys. gości w ciągu 12 miesięcy. Na trybunach stadionu jest 58 tysięcy miejsc dla kibiców.

Kontakt

Biuro organizacji III Letniej Szkoły Medycyny Personalizowanej

E-mail:
office@teach2018.com